FANDOM



The 2009 Ontario Scotties Tournament of Hearts will be the 2009 edition of the Ontario provincial women's curling tournament. It will be held January 26-February 1 at the Oakville Curling Club in Oakville, Ontario. The winning team will represent Ontario at the 2009 Scotties Tournament of Hearts in Victoria, British Columbia.

ContentsEdit

  [hide*1 Teams

Teams[edit]Edit

Skip Vice Second Lead Club
Chrissy Cadorin Colleen Madonia Janet Murphy Kate Hamer Mississaugua Golf & Country ClubMississauga
Cathy Auld Cheryl McPherson Jennifer Issler Alison Goring* Bayview Country ClubThornhill
Jenn Hanna Stephanie Hanna Lee Merklinger Lisa Weagle Ottawa Curling ClubOttawa
Julie Hastings Christy Trombley Stacey Smith Katrina Collins Bayview Country ClubThornhill
Tracy Horgan Jennifer Horgan Amanda Gates Andrea Soulier-Poland Idylwylde Golf and Country ClubSudbury
Krista McCarville Tara George Kari MacLean Lorraine Lang Fort William Curling ClubThunder Bay
Sherry Middaugh Kirsten Wall Kim Moore Andra Harmark Coldwater and District Curling ClubColdwater
Ashley Miharija Angela Lee Alissa Begin Tracy Auld Port Arthur Curling ClubThunder Bay
Julie Reddick Jo-Ann Rizzo Leigh Armstrong Stephanie Leachman Brant Curling ClubBrantford
Dawn Schwar Sandra Henderson Janice Vettoretti Jann Costante Sudbury Curling ClubSudbury

* Skip (calls the game) but throws lead rocks.

Standings[edit]Edit

Skip (Club) W L PF PA Ends

Won

Ends

Lost

Blank

Ends

Krista McCarville (Fort William) 6 3 68 36 40 30 14
Julie Hastings (Bayview) 6 3 55 54 37 36 11
Sherry Middaugh (Coldwater) 6 3 64 54 43 41 4
Alison Goring (Bayview) 5 4 61 51 45 34 8
Jenn Hanna (Ottawa) 5 4 57 51 38 36 8
Julie Reddick (Brant) 5 4 57 48 39 33 13
Ashley Miharija (Port Arthur) 4 5 41 48 33 35 14
Tracy Horgan (Idylwylde) 4 5 58 60 36 41 4
Chrissy Cadorin (Mississaugua) 3 6 41 60 30 38 14
Dawn Schwar (Sudbury) 1 8 36 68 27 41 6

Results[edit]Edit

Draw 1[edit]Edit

January 26, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 1 0 1 0 0 0 1 0 X 3
Krista McCarville 0 0 1 0 1 2 0 0 1 X 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 0 0 0 1 0 1 0 2 X 4
Jenn Hanna  1 0 0 1 0 3 0 1 0 X 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Tracy Horgan  0 0 1 0 1 0 2 0 3 0 2 9
Alison Goring 1 0 0 2 0 1 0 2 0 1 0 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3
Sherry Middaugh 0 1 0 3 2 0 1 0 X X 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 2 1 2 0 0 1 0 0 6
Chrissy Cardorin 2 1 0 0 0 2 0 0 0 2 7

Draw 2[edit]Edit

January 26, 1915

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick  3 1 3 0 1 1 X X X X 9
Dawn Schwar 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville  0 1 0 0 1 0 2 0 3 1 8
Alison Goring 0 0 1 1 0 1 0 1 0 0 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 2 0 1 1 0 1 0 1 1 7
Sherry Middaugh 2 0 2 0 0 1 0 1 0 0 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jenn Hanna 0 1 0 0 0 2 0 2 1 X 6
Chrissy Cadorin 0 0 1 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Horgan 0 1 1 0 1 0 0 1 0 X 4
Ashley Miharija 1 0 0 1 0 2 0 0 2 X 6

Draw 3[edit]Edit

January 27, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Horgan 0 2 0 0 1 0 2 0 X X 5
Jenn Hanna 3 0 2 1 0 2 0 3 X X 11
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 2 0 2 0 1 0 0 1 0 6
Chrissy Cadorin  0 0 1 0 2 0 1 1 0 2 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 0 0 0 0 1 1 0 0 X 2
Krista McCarville  0 0 2 1 1 0 0 1 1 X 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 2 0 0 0 2 0 0 2 6
Alison Goring  0 2 0 1 1 1 0 1 1 0 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 2 0 2 1 0 2 0 2 1 10
Julie Hastings 2 0 3 0 0 1 0 1 0 0 7

Draw 4[edit]Edit

January 27, 1900

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 2 0 1 0 0 0 1 1 0 0 5
Sherry Middaugh 0 1 0 3 1 1 0 0 1 2 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Tracy Horgan  1 0 1 0 0 1 0 2 1 0 3 9
Julie Reddick 0 2 0 1 1 0 1 0 0 1 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jenn Hanna  2 0 4 2 1 0 X X X X 9
Dawn Schwar 0 1 0 0 0 1 X X X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 0 0 0 2 0 0 2 0 1 5
Ashley Miharija 0 0 1 1 0 1 0 0 1 0 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 0 0 0 0 0 0 2 0 X X 2
Alison Goring 0 1 1 1 1 1 0 3 X X 8

Draw 5[edit]Edit

January 28, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring  0 1 0 1 3 3 X X X X 8
Julie Hastings 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 1 1 0 4 0 0 1 0 X 7
Dawn Schwar 1 0 0 1 0 1 1 0 1 X 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick  0 1 0 2 0 0 0 0 2 1 6
Chrissy Cadorin 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville  0 1 0 0 3 1 0 1 0 X 6
Jenn Hanna 0 0 1 0 0 0 1 0 1 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 1 2 0 1 1 0 0 1 0 1 7
Tracy Horgan 0 0 1 0 0 2 0 0 2 0 5

Draw 6[edit]Edit

January 28, 1900

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija  0 1 0 1 0 0 2 0 1 1 6
Chrissy Cadorin 1 0 0 0 1 0 0 2 0 0 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Julie Hastings 0 1 0 1 0 2 0 1 0 3 1 9
Tracy Horgan 2 0 1 0 3 0 1 0 1 0 0 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Sherry Middaugh  0 2 1 0 0 2 1 0 1 0 1 8
Jenn Hanna 1 0 0 2 1 0 0 2 0 1 0 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Alison Goring 0 0 0 1 0 1 0 3 1 0 1 7
Julie Reddick 1 2 1 0 0 0 1 0 0 1 0 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 1 0 0 X X X X X 1
Krista McCarville  3 2 0 2 2 X X X X X 9

Draw 7[edit]Edit

January 29, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh  0 2 0 0 1 0 0 2 2 X 7
Julie Reddick 1 0 1 0 0 1 1 0 0 X 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 0 0 0 1 0 1 1 1 0 2 6
Krista McCarville 0 1 2 0 0 0 0 0 2 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring  0 0 1 0 1 0 0 2 1 2 7
Ashley Miharija 1 1 0 1 0 1 0 0 0 0 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Horgan  1 0 1 1 0 2 1 0 2 X 8
Dawn Schwar 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings  2 0 0 0 1 0 2 1 1 3 10
Jenn Hanna 0 1 1 2 0 1 0 0 0 0 5

Draw 8[edit]Edit

January 29, 1900

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Jenn Hanna  2 0 1 0 1 0 2 0 0 1 1 8
Alison Goring 0 1 0 2 0 2 0 1 1 0 0 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar  1 0 2 0 2 0 1 0 2 2 10
Sherry Middaugh 0 2 0 2 0 1 0 1 0 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville  0 2 2 0 4 2 X X X X 10
Tracy Horgan 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 1 0 0 2 0 0 3 0 0 X 6
Julie Hastings 0 0 1 0 2 1 0 2 2 X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2
Julie Reddick 0 2 0 2 0 2 0 0 X X 6

Draw 9[edit]Edit

January 30, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 1 1 0 0 1 0 X X X X 3
Tracy Horgan  0 0 2 3 0 4 X X X X 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jenn Hanna 1 0 0 2 0 0 1 0 0 X 4
Ashley Miharija 0 0 1 0 1 3 0 1 1 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 0 0 0 1 0 0 1 X 2
Julie Hastings 0 0 1 0 1 0 3 1 0 X 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Julie Reddick  3 0 1 0 0 0 0 0 0 1 1 6
Krista McCarville 0 3 0 0 0 1 0 1 0 0 0 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring 1 0 1 0 1 0 1 0 2 0 6
Sherry Middaugh 0 1 0 2 0 1 0 3 0 1 8

Tie breakers[edit]Edit

January 30, 1900

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Alison Goring  1 0 1 0 1 0 2 0 1 X 6

January 31, 0900

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Jenn Hanna 0 2 0 2 0 0 1 0 2 0 0 7
Alison Goring 1 0 2 0 1 1 0 1 0 1 2 9

Playoffs[edit]Edit

Page playoff system Semifinal Final
1 Krista McCarville 8
2 Julie Hastings 5 1 Krista McCarville 5
2 Julie Hastings 3 4 Alison Goring 3
4 Alison Goring 7
3 Sherry Middaugh 6
4 Alison Goring 7

3 vs. 4[edit]Edit

January 31, 1400

Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Alison Goring 0 0 1 0 2 2 0 0 1 0 1 7
Sherry Middaugh 1 0 0 2 0 0 1 1 0 1 0 6

1 vs. 2[edit]Edit

January 31, 1400

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville  2 0 2 1 0 2 0 1 0 X 8
Julie Hastings 0 1 0 0 1 0 2 0 1 X 5

Semi-final[edit]Edit

January 31, 1900

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring 0 1 1 0 3 0 0 1 1 X 7
Julie Hastings 0 0 0 1 0 1 1 0 0 X 3

Final[edit]Edit

February 1, 1400

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville  0 0 0 1 0 0 1 1 0 2 5
Alison Goring 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0 3

Qualification[edit]Edit

The tournament will consist of ten teams. Since there is no Northern Ontario team at the Scotties, the provincial tournament must consist of the entire province of Ontario. The provincial finals will consist of four teams from Northern Ontario and six from Southern Ontario. The four Northern Ontario teams qualify from one playdown, while the six Southern Ontario teams qualify from a series of zone and regional playdowns. Two teams qualify from each of the two Southern Ontario regions, while two teams come from a provincial "last chance" qualification tournament. The two regions consist of eight zones where two teams from which qualify for the regional tournaments.

Southern Ontario Zones[edit]Edit

Teams in bold advanced to regionals. Teams underlined opted to play in the challenge round.

Zone 1[edit]Edit

December 7, Navan Curling Club (Navan)

Teams:

Zone 2[edit]Edit

December 20-21, Rideau Curling Club (Ottawa)

Teams:

  • Cheryl McBain (Rideau)
  • Katrina Carr (Rideau)
  • Allison Farrell (Rideau)
  • Carole Fujimoto (Rideau)
  • Jacqueline Harrison (Rideau)

Zone 3[edit]Edit

December 20-21, Carleton Place Curling Club (Carleton Place)

Teams:

  • Susan Schmidt (Granite of West Ottawa)
  • Tracy Samaan (Pakenham)
  • Debra Karbashewski (Carleton Place)

Zone 4[edit]Edit

Originally scheduled for December 19-21, Royal Kingston Curling Club (Kingston)

Teams:

  • Allie Wood (Cataraqui)
  • Rhonda Varnes (Rideau) (Transferred from Zone 2 to fill vacancy)

Zone 5[edit]Edit

December 6, Bobcaygeon Curling Club (Bobcaygeon)

Teams:

  • Cathy Stakie (Bobcaygeon)
  • Denna Bagshaw (Cannington)
  • Angie Melaney (Lakefield)
  • Lisa Farnell (Peterborough)

Zone 6[edit]Edit

December 6-7, Annandale Country Club (Ajax)

Teams:

  • Lianne Robertson (Tam Heather)
  • Janet McGhee (Uxbridge)
  • Sara Harvey (Whitby)
  • Christine Pierce (Unionville)

Zone 7[edit]Edit

December 20-21, Richmond Hill Curling Club (Richmond Hill)

Teams:

Zone 8[edit]Edit

December 20-21, Mississaugua Golf & Country Club (Mississauga)

Teams:

  • Ann Pearson (Oakville)
  • Kelly Cochrane (High Park)
  • Chrissy Cadorin (Mississaugua)

Zone 9[edit]Edit

December 6, Markdale Golf & Curling Club (Markdale)

Teams:

  • Susan Froud (Alliston)
  • Kristy Russell (Orangeville)

Zone 10[edit]Edit

December 20, Penetanguishene Curling Club (Penetanguishene)

Teams:

Zone 11[edit]Edit

Originally scheduled December 5-7, Southampton Curling Club (Southampton)

Teams:

  • Suzanne Boudreault (Port Elgin)
  • Anne Dunn (Galt Country) [brought in from Zone 12]

Zone 12[edit]Edit

December 6-7, Westmount Golf & Country Club (Kitchener)

Teams:

  • Anne Dunn (Galt Country) [See Zone 11]
  • Kathy Brown (Guelph)
  • Dawn Sherk (Guelph)
  • Kathy Ryan (Kitchener-Waterloo Granite)
  • Taylor Mellor (Kitchener-Waterloo Granite)

Zone 13[edit]Edit

December 20-21, Burlington Golf & Country Club (Burlington)

Teams:

  • Christine Rettie (Dundas Granite)
  • Stacey Brandwood (Glendale)
  • Margie Hewitt (St. Catharines Golf)
  • Brit O'Neill (St. Catharines Golf)

Zone 14[edit]Edit

December 6, Teeswater Curling Club (Teeswater)

Teams:

  • Joyce Millen (Teeswater)
  • Karen Bell (Listowel)
  • Amy Mackay (Listowel)
  • Kaylene Rundle (Exeter)

Zone 15[edit]Edit

Originally scheduled December 19-21, Stratford Country Club (Stratford)

Teams:

Zone 16[edit]Edit

December 5-7, Forest Curling & Social Club (Forest)

Teams:

  • Amie Shackleton (Ilderton)
  • Kimberley Tuck (Ilderton)
  • Harmony Simmons (Sarnia)
  • Bridget Arnold (Sarnia)
  • Ruth Alexander (Highland)

Southern Ontario Regions[edit]Edit

All on January 9-11 weekend

Region 1&2 (Zones 1-8)[edit]Edit

Land O'Lakes Curling ClubMarmora

A Side Quarterfinals Semifinals Finals
5A Angie Melaney (Lakefield)
6B Janet McGhee (Uxbridge)
Janet McGhee
Julie Hastings
7A Julie Hastings (Bayview)
8B Ann Pearson (Oakville)
Julie Hastings
Alison Goring
6A Christine Pierce (Unionville)
5B Lisa Farnell(Peterborough)
Lisa Farnell
Alison Goring
8A Chrissy Cardorin(Mississaugua)
7B Alison Goring (Bayview)
Julie Hastings
Jacqueline Harrison
1A Jenn Hanna (Ottawa)
2B Allison Farrell (Rideau)
Jenn Hanna
Tracy Samaan
3A Tracy Samaan(Pakenham)
4B Rhonda Varnes (Rideau)
Jenn Hanna
Jacqueline Harrison
2A Jacqueline Harrison(Rideau)
1B Raja Wysocki (Winchester)
Jacqueline Harrison
Susan Schmidt
4A Allie Wood (Cataraqui)
3B Susan Schmidt (Granite)
B Side (Top half)
Susan Schmidt
Angie Melaney  Angie Melaney
 Ann Pearson Susan Schmidt
 Christine Pierce
Christine Pierce
Christine Pierce  Tracy Samaan
Chrissy Cadorin
B Side (Bottom half)
Lisa Farnell
Allison Farrell  Allison Farrell
 Rhonda Varnes Lisa Farnell
 Janet McGhee
 Allie Wood
 Raja Wysocki Janet McGhee
Allie Wood
B Side Semifinal Final
  
     
     
    Jacqueline Harrison
Alison Goring Alison Goring
 Susan Schmidt Alison Goring
Jenn Hanna  Lisa Farnell
Lisa Farnell

Region 3&4 (Zones 9-16)[edit]Edit

Norwich District Curling ClubNorwich

A Side Quarterfinals Semifinals Finals
13A Brit O'Neill (St. Catharines Golf)
14B Kaylene Rundle (Exeter)
Brit O'Neill
Julie Reddick
15A Julie Reddick (Bayview)
16B Bridget Arnold (Sarnia)
Brit O'Neill
Margie Hewitt
14A Karen Bell (Listowel)
13B Margie Hewitt (St. Catharines Golf)
Margie Hewitt
Kimberley Tuck
16A Kimberly Tuck (Ilderton)
15B Tara Maxwell (Brant)
Margie Hewitt
Sherry Middaugh
9A Kristy Russell (Orangeville)
10B Carrie Lindner (Bradford)
Carrie Lindner
Kathy Brown
11A Suzanne Boudreault (Port Elgin)
12B Kathy Brown (Guelph)
Carrie Lindner
Sherry Middaugh
10A Sherry Middaugh(Coldwater)
9B Susan Froud (Alliston)
Sherry Middaugh
Anne Dunn
12A Dawn Sherk (Guelph)
3B Anne Dunn (Galt Country)
B Side (Top half)
Anne Dunn
Kaylene Rundle  Kaylene Rundle
 Bridget Arnold  Anne Dunn
Kathy Brown
 Karen Bell
Karen Bell Kathy Brown
 Tara Maxwell
B Side (Bottom half)
Kimberley Tuck
 Kristy Russell  Suzanne Boudreault
Suzanne Boudreault  Kimberley Tuck
Julie Reddick
 Susan Froud
Susan Froud Julie Reddick
 Dawn Sherk
B Side Semifinal Final
  
     
     
    Margie Hewitt
Brit O'Neill Julie Reddick
 Kathy Brown  Brit O'Neill
Carrie Lindner Julie Reddick
Julie Reddick

Southern Ontario Challenge Round[edit]Edit

The challenge round will be held January 16-19 at the Bradford & District Curling Club in Bradford to determine the last two spots.

Northern Ontario Region[edit]Edit

The Northern Ontario playdown will be held January 7-11 at the Port Arthur Curling Club in Thunder Bay.

Teams:

A Side
  
    Horgan 9
 Foulds 9  Foulds 8
 Wojtowicz 2  Horgan 8
    Eby-Jean 5
    Schwar
    Eby-Jean
    Horgan 6
    McCarville 9
    McLellan
    Miharija
    Miharija 4
    McCarville 5
    McCarville 10   
    Mayrand 3   
  

B-side play in: Mayrand def. Wojtowich

B Side
 McLellan 9
 Mayrand 4  McLellan 10
    Eby-Jean 8
    McLellan 1
 Foulds 7  Miharija 6
 Schwar 8  Schwar 5
    Miharija 8
    Miharija 7
    Horgan 6
     
     
     
     
        
        
  

C side Qualifier #1

Semifinal Final
 Schwar 9
 Mayrand 9  McLellan 4
 Schwar 2

C side qualifier 2

 Wojtowich 7
 Foulds 4  Wojtowich 5
    Eby-Jean 10
    Eby-Jean 2
    Horgan 9
     
     
  
Page playoff system Semifinal Final
A1 McCarville 10
B1  Miharija 6 McCarville 9
 Miharija 4  Horgan 6
Horgan 7
C1  Schwar 3
C2 Horgan 9
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.