FANDOM



The 2010 Ontario Scotties Tournament of Hearts will be the 2010 edition of the Ontario provincial women's curling championship. It was held January 4–10 at the Port Arthur Curling Club in Thunder BayOntario.[1] The winning team will represent Ontario at the 2010 Scotties Tournament of Hearts in Sault Ste. Marie, Ontario.

ContentsEdit

 [hide*1 Teams

Teams[edit]Edit

Skip Vice Second Lead Club
Cathy Auld Cheryl McPherson Melissa Foster Mary Chilvers Mississaugua Golf & Country ClubMississauga
Marlo Dahl Shana Ketonen Julie Ruoho Carly Ray Port Arthur Curling ClubThunder Bay
Lisa Farnell Erin Morrissey Kim Brown Ainsley Galbraith Peterborough Curling ClubPeterborough
Jenn Hanna Kelly Cochrane Stephanie Hanna Trish Scharf Ottawa Curling ClubOttawa
Jacqueline Harrison Lori Eddy Susan Froud Julie Columbus Alliston Curling ClubAlliston
Julie Hastings Christy Trombley Stacey Smith Katrina Collins Bayview Golf & Country ClubThornhill, Ontario
Tracy Horgan Jennifer Horgan Amanda Gates Andrea Souliere-Poland Idylwylde Golf and Country ClubSudbury
Carrie Lindner Megan Balsdon Leslie Bishop Courtney Davies Sarnia Golf and Curling ClubSarnia
Krista Mayrand Valerie MacInnes Karen McGoldrick Julie Brunet Cochrane Curling ClubCochrane
Krista McCarville Tara George Ashley Miharija Kari MacLean Fort William Curling ClubThunder Bay

Standings[edit]Edit

Skip (Club) W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Krista McCarville (Fort William) 9 0 66 43 39 31 11 13
Tracy Horgan (Idylwylde) 7 2 72 53 42 33 4 11
Cathy Auld (Mississaugua) 6 3 63 54 36 38 6 10
Jacqueline Harrison (Alliston) 5 4 50 48 30 36 12 3
Carrie Lindner (Sarnia) 5 4 67 55 39 33 11 11
Julie Hastings (Bayview) 4 5 62 55 39 37 5 10
Jenn Hanna (Ottawa) 4 5 53 54 37 38 12 10
Lisa Farnell (Peterborough) 2 7 61 77 35 36 8 5
Krista Mayrand (Cochrane) 2 7 44 67 33 37 6 11
Marlo Dahl (Port Arthur) 1 8 41 68 33 38 13 5

Results[edit]Edit

Draw 1[edit]Edit

January 4, 12:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Horgan  1 0 1 0 2 0 0 2 0 1 7
Hanna 0 1 0 2 0 1 0 0 2 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dahl 1 0 1 1 0 1 0 1 0 X 5
Auld  0 3 0 0 1 0 4 0 3 X 11
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville  0 0 1 1 1 0 3 0 1 X 7
Mayrand 0 2 0 0 0 1 0 1 0 X 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Harrison 0 1 0 2 0 0 2 0 2 1 8
Hastings  1 0 2 0 1 0 0 1 0 0 5
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farnell 0 0 2 0 1 1 0 0 X X 4
Linder  1 0 0 4 0 0 2 3 X X 10

Draw 2[edit]Edit

January 4, 7:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dahl 0 0 0 1 0 1 0 2 0 X 4
Farnell  0 3 0 0 2 0 1 0 1 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hanna  0 0 3 0 0 0 1 2 0 1 7
Mayrand 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Horgan 0 2 2 0 0 1 0 1 0 1 7
Hastings  2 0 0 2 0 0 1 0 1 0 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Auld  0 2 0 1 0 3 0 1 0 0 7
Lindner 0 0 2 0 1 0 1 0 1 1 6
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville 0 1 0 2 0 0 2 0 1 X 6
Harrison  0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4

Draw 3[edit]Edit

January 5, 12:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville  1 1 0 0 0 1 0 2 1 1 7
Auld 0 0 1 1 2 0 2 0 0 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hastings  2 0 0 1 1 0 3 1 2 X 10
Lindner 0 2 1 0 0 2 0 0 0 X 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Harrison 0 0 0 1 0 2 0 0 0 X 3
Hanna  1 0 1 0 1 0 1 2 1 X 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farnell  2 0 2 0 0 0 1 0 0 X 5
Mayrand 0 1 0 2 1 2 0 1 1 X 8
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dahl 0 1 0 3 0 1 0 0 X X 5
Horgan  2 0 1 0 3 0 1 3 X X 10

Draw 4[edit]Edit

January 5, 7:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hanna 0 0 0 1 0 1 2 0 1 0 5
Hastings  0 1 1 0 2 0 0 1 0 2 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville  2 0 0 0 2 2 0 1 0 X 7
Dahl 0 0 2 0 0 0 1 0 1 X 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Auld  1 0 0 0 1 1 0 2 0 X 5
Farnell 0 0 0 1 0 0 3 0 4 X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Horgan 0 1 1 0 0 1 0 1 2 0 6
Harrison  2 0 0 2 2 0 1 0 0 3 10
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lindner  0 2 2 0 1 0 3 2 X X 10
Mayrand 2 0 0 0 0 1 0 0 X X 3

Draw 5[edit]Edit

January 6, 12:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mayrand 1 2 0 1 0 0 0 5 0 X 5
Horgan  0 0 1 0 1 1 2 0 2 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Harrison 0 0 1 0 0 2 0 2 0 X 5
Farnell  0 0 0 0 1 0 2 0 1 X 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dahl 0 0 0 0 0 1 1 0 0 X 2
Lindner  0 0 1 0 2 0 0 1 1 X 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hanna 1 0 1 0 0 0 0 3 0 X 5
Auld  0 1 0 1 0 1 2 0 3 X 8
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hastings 0 0 0 1 1 0 1 0 1 X 4
McCarville  0 0 2 0 0 2 0 1 0 X 5

Draw 6[edit]Edit

January 6, 7:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Harrison  0 1 0 1 0 3 0 0 0 X 5
Lindner 0 0 1 0 3 0 2 2 2 X 10
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Horgan  1 0 0 0 2 0 0 1 0 X 4
McCarville 0 1 1 2 0 0 2 0 1 X 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hastings  1 1 0 0 0 0 1 X X X 3
Auld 0 0 1 2 2 3 0 X X X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mayrand 0 1 0 2 0 3 0 0 4 X 10
Dahl  1 0 1 0 2 0 0 1 0 X 5
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farnell 0 1 0 0 1 2 0 2 0 1 7
Hanna  2 0 1 1 0 0 2 0 2 0 8

Draw 7[edit]Edit

January 7, 2:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Hastings 0 2 0 2 1 0 0 1 0 1 0 7
Dahl  1 0 1 0 0 1 3 0 1 0 1 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Lindner  1 0 0 0 1 0 0 2 0 2 1 7
Hanna 0 0 2 1 0 0 1 0 2 0 0 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mayrand 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Harrison  0 2 0 2 0 0 1 0 1 X 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville 2 0 2 2 0 0 1 0 4 X 11
Farnell  0 1 0 0 2 1 0 1 0 X 5
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Horgan  1 0 3 0 2 1 2 X X X 9
Auld 0 1 0 1 0 0 0 X X X 2

Draw 8[edit]Edit

January 7, 7:00 PM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Auld 0 0 3 2 2 0 2 0 X X 9
Mayrand  1 1 0 0 0 1 0 2 X X 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farnell 0 2 1 0 2 1 0 1 0 1 8
Hastings  3 0 0 2 0 0 2 0 2 0 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Hanna  0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3
McCarville 0 0 2 0 2 0 1 0 3 X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lindner  2 3 0 2 0 0 0 2 0 0 9
Horgan 0 0 2 0 3 2 0 0 2 1 10
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Harrison 0 0 2 0 2 0 0 2 0 0 1 7
Dahl  2 0 0 1 0 0 1 0 1 1 0 6

Draw 9[edit]Edit

January 8, 11:00 AM

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lindner  0 0 1 0 0 2 1 0 1 X 5
McCarville 0 3 0 1 2 0 0 2 0 X 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Auld 2 1 1 0 2 0 1 0 0 0 1 7
Harrison  0 0 0 1 0 2 0 0 0 2 0 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farnell  0 1 0 2 0 0 X X X X 3
Horgan 4 0 2 0 4 2 X X X X 12
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dahl 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Hanna  0 0 1 0 1 0 2 0 2 X 6
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mayrand  0 0 1 0 0 X X X X X 1
Hastings 4 1 0 4 2 X X X X X 11

Tiebreaker[edit]Edit

January 8, 7:00 PM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lindner 0 1 0 0 0 1 0 0 0 X 2
Harrison  0 0 2 0 0 0 1 4 1 X 8

Playoffs[edit]Edit

Page playoff system Semifinal Final
1 Krista McCarville 6
2 Tracy Horgan 5 1 Krista McCarville 7
2 Tracy Horgan 7 2 Tracy Horgan 4
4 Jacqueline Harrison 3
3 Cathy Auld 3
4 Jacqueline Harrison 8

1 vs. 2[edit]Edit

January 9, 2:00 PM

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville  0 0 2 1 0 2 0 1 0 X 6
Horgan 0 1 0 0 1 0 1 0 2 X 5

3 vs. 4[edit]Edit

January 9, 2:00 PM

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Auld  1 0 0 1 0 1 0 0 0 X 3
Harrison 0 3 1 0 1 0 1 1 1 X 8

Semifinal[edit]Edit

January 9, 7:00 PM

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Horgan  0 2 0 1 0 1 2 1 0 X 7
Harrison 0 0 1 0 1 0 0 0 1 X 3

Final[edit]Edit

January 10, 2:00 PM

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
McCarville  0 2 0 0 0 2 0 0 2 1 7
Horgan 0 0 1 1 1 0 1 0 0 0 4

Southern Ontario Zones[edit]Edit

Regional qualifiers in bold. Two teams qualify from each zone. When only one team enters a zone, then a team from the neighbouring zone also qualifies. Teams in italics opted to play in the challenge round after being eliminated.

Zone 1[edit]Edit

November 21–22 at the Rideau Curling Club

Zone 2[edit]Edit

November 21–22 at the Rideau Curling Club

  • Cheryl McBain (Rideau)
  • Ling-Yue Hung (Rideau) [Zone 1 qualifier]
  • Laura Payne (Rideau) [Zone 4 qualifier]
  • Katie Morissey (Rideau)
  • Tracy Samaan (Rideau)

Zone 3[edit]Edit

November 28–29 at the Carleton Place Curling Club

  • Jaimee Gardner (Arnprior) [Zone 4 qualifier]
  • Nancy Wickham (Carleton Place)
  • Jennifer Harvey (Renfrew)
  • Kelly McKenna (Richmond)

Zone 4[edit]Edit

December 4–6 at the Land O'Lakes Curling Club (Tweed). No teams entered

Zone 5[edit]Edit

November 27–29 at the Haliburton Curling Club

  • Denna Bagshaw (Cannington)
  • Kim Lewis (Haliburton)
  • Julie Cully (Lindsay)
  • Lisa Farnell (Peterborough)
  • Angie Melaney (Lakefield)
  • Marteen Lortie (Peterborough)

Zone 6[edit]Edit

December 4–6, Annandale Country Club (Ajax)

  • Lianne Robertson (Tam Heather)
  • Christine Pierce (Unionville)

Zone 7[edit]Edit

November 28–29, East York Curling Club

Zone 8[edit]Edit

November 28-December 2, Mississaugua Golf & Country Club

  • Megan Hugel (Dixie)
  • Kathy Brown (High Park)
  • Jodi McCutcheon (High Park)
  • Cathy Auld (Mississaugua)

Zone 9[edit]Edit

December 4–6, Acton Curling Club

Zone 10[edit]Edit

November 28–29, Elmvale Curling Club

  • Tracey Sitts (Parry Sound)
  • Jennifer Allan (Barrie) [Zone 11 qualifier]
  • Lynne Middaugh (Orillia)
  • Sherry Middaugh (Coldwater)
  • Heather Marshall (Stroud)

Zone 11[edit]Edit

December 4–6, Tara Curling Club

  • Lisa McLean (Paisley)

Zone 12[edit]Edit

December 4–6, Arthur & Area Curling Club

  • Tracey Jones (Arthur)
  • Sheri Smeltzer (Fergus)
  • Jenn Spencer (Guelph)
  • Grace Coyle (Kitchener-Waterloo Granite)

Zone 13[edit]Edit

December 5–6, Glendale Golf & Country Club (Hamilton)

  • Kersti Belshaw (Burlington)
  • Christine Rettie (Dundas Granite)
  • Val Stephens-Brockbank (Dundas Granite)
  • Brit O'Neill (Glendale) [Zone 14 qualifier]

Zone 14[edit]Edit

December 4–6, Walkerton Golf & Country Club

  • Karen Bell (Listowel)

Zone 15[edit]Edit

December 4–6, Tavistock Curling Club

  • Tina Mazerolle (Brant)
  • Jo-Ann Rizzo (Brant)

Zone 16[edit]Edit

December 4–6, Glencoe & District Curling Club

  • Fiona Muirhead (Ilderton)
  • Kimberley Tuck (Ilderton)
  • Carrie Lindner (Sarnia)
  • Tiffany Anjema (Sarnia)
  • Amie Shackleton (Ilderton)

Regions 1 & 2[edit]Edit

December 11–13, Royal Kingston Curling Club

A Side Quarterfinals Semifinals Finals
1A Jenn Hanna
3B Nancy Wickham
Jenn Hanna
Tracy Samaan
2A Tracy Samaan
4B Jaimee Gardner
Jenn Hanna
Laura Payne
3A Jennifer Harvey
1B Ling-Yue Hung
Ling-Yue Hung
Laura Payne
4A Laura Payne
2B Katie Morissey
Jenn Hanna
Lisa Farnell
5A Denna Bagshaw
7B Julie Hastings
Denna Bagshaw
Kathy Brown
6A Christine Pierce
8B Kathy Brown
Denna Bagshaw
Lisa Farnell
7A Christine Anderson
5B Lisa Farnell
Lisa Farnell
Cathy Auld
8A Cathy Auld
6B Lianne Robertson
B Side (Top half)
Cathy Auld
 Nancy Wickham  Jaimee Gardner
Jaimee Gardner Cathy Auld
 Katie Morissey
Katie Morissey
 Jennifer Harvey  Kathy Brown
Katie Morissey
B Side (Bottom half)
 Ling-Yue Hung
Julie Hastings Julie Hastings
 Christine Pierce Julie Hastings
 Tracy Samaan
 Christine Anderson
Christine Anderson Tracy Samaan
 Leanna Robertson
B Side Semifinal Final
  
     
     
   Lisa Farnell
 Laura Payne  Cathy Auld
Cathy Auld Cathy Auld
Denna Bagshaw  Denna Bagshaw
 Julie Hastings

Regions 3&4[edit]Edit

December 11–13, Kitchener-Waterloo Granite Club

A Side Quarterfinals Semifinals Finals
9A Kristy Russell
11B Jennifer Allan
Kristy Russell
Sherry Middaugh
10A Sherry Middagh
12B Jen Spencer
Kristy Russell
Jacqueline Harrison
11A Lisa McLean
9B Jacqueline Harrison
Jacqueline Harrison
Heather Marshall
12A Tracey Jones
10B Heather Marshall
Jacqueline Harrison
Carrie Lindner
13A Christine Rettie
15B Jo-Ann Rizzo
Jo-Ann Rizzo
Carrie Lindner
14A Karen Bell
16B Carrie Lindner
Carrie Lindner
Brit O'Neill
15A Tina Mazerolle
13B Valerie Stephens-Brockbank
Tina Mazerolle
Brit O'Neill
16A Fiona Muirhead
14B Brit O'Neill
B Side (Top half)
 Tina Mazerolle
 Jennifer Allan Jen Spencer
Jen Spencer  Jen Spencer
Lisa McLean
Lisa McLean
Lisa McLean  Jo-Ann Rizzo
 Tracey Jones
B Side (Bottom half)
 Heather Marshall
 Christine Rettie Karen Bell
Karen Bell  Karen Bell
Sherry Middaugh
 Fiona Muirhead
 Valerie Stephens-Brockbank Sherry Middaugh
Fiona Muirhead
B Side Semifinal Final
  
     
     
   Jacqueline Harrison
Kristy Russell  Sherry Middaugh
 Lisa McLean  Kristy Russell
 Brit O'Neill Sherry Middaugh
Sherry Middaugh

Challenge Round[edit]Edit

December 18–20, Milton Curling Club

A Side
  
   Sherry Middaugh
Kathy Brown  Kathy Brown
 Brit O'Neill Sherry Middaugh
Karen Bell  Jo-Ann Rizzo
 Angie Melaney  Karen Bell
Jo-Ann Rizzo Jo-Ann Rizzo
 Sheri Smeltzer  Sherry Middaugh
   Julie Hastings
   Cathy Auld
 Denna Bagshaw  Heather Marshall
Heather Marshall  Cathy Auld
Kristy Russell Julie Hastings
 Alison Goring  Kristy Russell   
   Julie Hastings   
  
B Side (Top half)
  
     
     
     
     
     
     
    Jo-Ann Rizzo
   Brit O'Neill
    Kristy Russell
   Brit O'Neill
   Brit O'Neill
Angie Melaney  Angie Melaney
 Sheri Smeltzer Angie Melaney   
    Heather Marshall   
  
B Side (Bottom half)
  
     
     
   Cathy Auld
 Karen Bell  Kathy Brown
Denna Bagshaw  Denna Bagshaw
 Alison Goring Kathy Brown
Kathy Brown
B Semi final B Final
 Brit O'Neill
Cathy Auld  Sherry Middaugh
   Cathy Auld
  

Northern Ontario[edit]Edit

The entire region of Northern Ontario will play down in one event held December 3–6 at the Cochrane Curling Club in Cochrane. The top 4 teams will play at the Ontario Scotties.

Teams:

  • Marlo Dahl (Port Arthur)
  • Krista McCarville (Fort William) [Automatically qualified]
  • Angela Lee (Port Arthur)
  • Krista Mayrand (Cochrane)
  • Oye-Sem Won (Fort William)
  • Lisa Rouillard (Sudbury)
  • Dawn Schwar (Sudbury)
  • Rhonda Skillen (Port Arthur)
  • MacKenzie Daley (North Bay Granite)
  • Tracy Horgan (Idylwylde)
A Side
  
   Horgan 13
Rouillard 9  Rouillard 7
 Daley 8 Horgan 9
    Won 5
   Won 10
    Schwar 2
   Horgan 9
    Skillen 6
    Dahl 4
   Skillen 6
   Skillen 7
    Mayrand 6
   Mayrand 8   
    Lee 3   
  

B-side play in: Lee 9-5 Daley

B Side
Dahl 10
 Lee 3 Dahl 7
    Won 2
   Dahl 10
Schwar 8  Schwar 3
 Rouillard 7 Schwar 10
    Mayrand 3
   Dahl 7
    Skillen 5
     
     
     
     
        
        
  

C side Qualifier

B Side
  
    Lee 7
   Mayrand 10
   Mayrand 9
    Schwar 8
     
     
   Mayrand 9
 Daley 4  Skillen 6
Rouillard 10  Rouillard 6
   Won 8
    Won 6
   Skillen 9
        
        
  

Final: Horgan 7-3 Dahl

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.