FANDOM



The 2012 Scotties Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was held from Saturday, February 18 to Sunday, February 26 at the ENMAX Centriumin Red Deer, Alberta.[1][2] This Tournament of Hearts marked the second time that Red Deer has hosted the Scotties; the first time that the Scotties was hosted in Red Deer was in2004.[1]

The winning team, Heather Nedohin of Alberta, will represent Canada at the 2012 Ford World Women's Curling Championship in LethbridgeAlberta.[3] Nedohin won the final after she defeated British Columbia's Kelly Scott with a score of 7–6. Nedohin's championship win was the seventh win by the home team of the host province and the first championship win for Alberta in fourteen years.

ContentsEdit

  [hide*1 Teams

Teams[edit]Edit

The defending champions, skipped by Amber Holland, returned to their third Scotties in a row, for the first time wearing the red and white for Canada. They were looking to build momentum off of last year's success, when they won their first Canadian Women’s Championship. The last time a team from Saskatchewan won back to back championships was in 1994 when Team Canada's Sandra Peterson (Schmirler) defeated Manitoba's Connie Laliberte to win her second National Title.

The road to a second national title was not going to be an easy one for the defending champions, as this year's field proved to be a difficult one. For the seventh time, in eight years Kerry Galusha represented the Northwest Territories/Yukon. Galusha has added Sharon Cormier to her team, and together the team had found early success on the World Curling Tour, defeating several top teams, and qualifying for an event. Making her 10th Scotties appearance, Heather Strong represented Newfoundland and Labrador. Strong's last appearance was in 2009, when her team went 5-6. Strong has never advanced beyond a tiebreaker and was looking for a spot in the playoffs.

Manitoba's spot to the Scotties was hotly contested and had several top teams vying for the provincial title. Jennifer Jones won the provincial final over Chelsea Carey. Jones, who made her 9th appearance at the Scotties, was looking for her 5th national title, but fell short. British Columbia's provincial playoffs saw four past provincial champions looking to win a place at the Scotties. Kelly Scott defeated Marla Mallett in the final to win the provincial championship. Scott missed out on the playoffs last year. Kim Dolan represented Prince Edward Island. This was Dolan's first provincial win in 13 years, and also marked her 12th and final Scotties appearance. Nova Scotia was represented by Heather Smith-Dacey, who finished third at last year’s Scotties, but failed to make the playoffs at this event.

Michelle Englot represented Saskatchewan making her 8th appearance. Her last trip to the Scotties was in 2008 and was a difficult one, having lost her father the day before the event began. This time around was a much better time for Englot. Marie-France Larouche represented Quebec for the second year in a row, making her 7th Scotties appearance with a new team. Andrea Kelly of New Brunswick made her 5th appearance at the Scotties with a new lineup. Kelly recently promoted her third, Rebecca Atkinson, to skip, and Kelly continued to throw fourth stones.

Ontario was be represented by the team skipped by Tracy Horgan, who is made her first Scotties appearance after stealing the win over Rachel Homan in the Ontario provincial final. Heather Nedohin represented Alberta, marking the first time in twelve years that Nedohin has been to a Scotties. Nedohin is a former Scotties champion under skip Cathy King.

Team Canada Alberta British Columbia
Kronau Curling ClubKronau

Skip: Amber Holland Third: Kim Schneider Second: Tammy Schneider Lead: Heather Kalenchuk Alternate: Jolene Campbell

Saville Sports CentreEdmonton

Skip: Heather Nedohin Third: Beth Iskiw Second: Jessica Mair Lead: Laine Peters Alternate: Amy Nixon

Kelowna Curling ClubKelowna

Skip: Kelly Scott Third: Sasha Carter Second: Dailene Sivertson Lead: Jacquie Armstrong Alternate: Sherry Fraser

Manitoba New Brunswick Newfoundland and Labrador
St.Vital Curling ClubWinnipeg

Skip: Jennifer Jones Third: Kaitlyn Lawes Second: Jill Officer Lead: Dawn Askin Alternate: Jennifer Clark-Rouire

Gage Golf and Curling ClubOromocto

Fourth: Andrea Kelly Skip: Rebecca Atkinson* Second: Jillian Babin Lead: Jodie DeSolla Alternate: Jeanette Murphy

Bally Haly Golf and Curling ClubSt. John's

Skip: Heather Strong Third: Laura Strong Second: Jenn Cunningham Lead: Stephanie Korab Alternate: Noelle Thomas-Kennell

Nova Scotia Ontario Prince Edward Island
CFB Halifax Curling ClubHalifax

Skip: Heather Smith-Dacey Third: Danielle Parsons Second: Blisse Comstock Lead: Teri Lake Alternate: Melanie Comstock

Idylwylde Golf & Country ClubSudbury

Skip: Tracy Horgan Third: Jennifer Seabrook Second: Jenna Enge Lead: Amanda Gates Alternate: Jennifer Gates

Charlottetown Curling ClubCharlottetown

Skip: Kim Dolan Third: Rebecca Jean MacDonald Second: Sinead Dolan Lead: Nancy Cameron Alternate: Michala Robison

Quebec Saskatchewan Northwest Territories/Yukon
Club de curling EtcheminSaint-Romuald

Skip: Marie-France Larouche Third: Brenda Nicholls Second: Amélie Blais Lead: Anne-Marie Filteau Alternate: Julie Rainville

Tartan Curling ClubRegina

Skip: Michelle Englot Third: Lana Vey Second: Roberta Materi Lead: Sarah Slywka Alternate: Candace Chisholm

Yellowknife Curling ClubYellowknife

Skip: Kerry Galusha Third: Sharon Cormier Second: Shona Barbour** Lead: Megan Cormier ** Alternate: Wendy Miller**

* Skips the game but throws third stones

    • Team NWT/Yukon has a five person rotation, with the front end rotating.

Standings[edit]Edit

Locale Skip W L PF PA Ends

Won

Ends

Lost

Blank

Ends

Stolen

Ends

Shot

Pct.

 Manitoba Jennifer Jones 9 2 77 56 50 39 16 15 85
 British Columbia Kelly Scott 8 3 87 74 54 46 8 12 79
 Quebec Marie-France Larouche 7 4 71 67 51 46 11 13 79
 Alberta Heather Nedohin 7 4 81 64 52 45 10 12 83
 Canada Amber Holland 6 5 71 65 43 49 13 10 81
 New Brunswick Rebecca Atkinson 5 6 70 78 43 50 11 5 78
 Saskatchewan Michelle Englot 5 6 89 78 50 50 5 14 80
 Ontario Tracy Horgan 4 7 69 69 44 46 10 13 78
 Newfoundland and Labrador Heather Strong 4 7 70 76 43 49 10 10 80
 Northwest Territories Yukon Kerry Galusha 4 7 61 85 45 49 4 12 74
 Nova Scotia Heather Smith-Dacey 4 7 63 84 45 45 12 12 76
 Prince Edward Island Kim Dolan 3 8 73 80 46 49 14 10 76

Results[edit]Edit

All times listed in Mountain Time Zone (UTC-7).[4]

Draw 1[edit]Edit

Saturday, February 18, 1:00 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Ontario (Horgan) 1 0 2 0 1 0 0 0 0 2 1 7
 Prince Edward Island (Dolan)  0 2 0 2 0 1 0 0 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Quebec (Larouche) 0 0 0 1 0 2 0 2 0 1 0 6
 British Columbia (Scott)  1 0 0 0 2 0 2 0 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Alberta (Nedohin)  2 0 2 1 0 0 0 1 0 1 0 7
 Northwest Territories/Yukon (Galusha) 0 3 0 0 2 1 0 0 1 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong)  0 1 0 1 0 1 0 0 1 X 4
 Canada (Holland) 0 0 2 0 1 0 1 3 0 X 7

Draw 2[edit]Edit

Saturday, February 18, 6:00 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong) 0 0 2 0 1 0 0 0 2 0 5
 Quebec (Larouche)  1 0 0 0 0 1 1 2 0 2 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Englot) 0 1 0 0 1 0 2 1 1 1 7
 Nova Scotia (Smith-Dacey)  0 0 0 3 0 2 0 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Jones) 1 0 1 0 0 2 0 1 2 X 7
 New Brunswick (Atkinson)  0 0 0 1 0 0 2 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Galusha) 0 0 2 0 2 0 0 0 1 X 5
 Prince Edward Island (Dolan)  0 6 0 1 0 0 1 1 0 X 9

Draw 3[edit]Edit

Sunday, February 19, 8:30 AM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith-Dacey) 0 1 2 0 2 0 0 0 X X 5
 Northwest Territories/Yukon (Galusha)  2 0 0 2 0 3 1 2 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Dolan)  2 0 3 0 0 0 1 0 1 1 8
 Manitoba (Jones) 0 2 0 3 1 1 0 2 0 0 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Englot) 0 2 0 1 1 1 0 0 4 1 10
 Newfoundland and Labrador (Strong)  3 0 2 0 0 0 1 1 0 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson)  0 2 0 0 2 0 1 0 3 0 8
 Quebec (Larouche) 1 0 1 1 0 2 0 1 0 1 7

Draw 4[edit]Edit

Sunday, February 19, 1:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott) 0 2 0 2 0 1 0 2 0 3 10
 Saskatchewan (Englot)  2 0 1 0 2 0 2 0 1 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Holland) 2 0 2 0 0 0 1 0 0 1 6
 New Brunswick (Atkinson)  0 1 0 0 1 1 0 1 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Horgan) 1 0 3 0 4 1 1 X X X 10
 Nova Scotia (Smith-Dacey)  0 2 0 1 0 0 0 X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Jones)  0 1 0 1 0 0 2 0 2 0 6
 Alberta (Nedohin) 0 0 3 0 0 2 0 2 0 1 8

Draw 5[edit]Edit

Sunday, February 19, 6:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Holland)  0 1 0 2 0 1 0 0 0 2 6
 Alberta (Nedohin) 0 0 1 0 1 0 1 1 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Galusha) 0 1 0 0 1 0 0 1 X X 3
 Newfoundland and Labrador (Strong)  2 0 2 2 0 1 1 0 X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Dolan) 0 0 0 0 2 0 1 0 1 0 4
 Quebec (Larouche)  0 1 1 0 0 0 0 2 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott) 0 3 1 0 1 0 1 0 0 3 9
 Ontario (Horgan)  1 0 0 3 0 1 0 2 1 0 8

Draw 6[edit]Edit

Monday, February 20, 8:30 AM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Horgan) 0 1 0 0 2 0 0 0 1 X 4
 Alberta (Nedohin)  1 0 1 2 0 1 1 2 0 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott) 0 2 0 2 0 1 0 1 0 1 7
 Canada (Holland)  0 0 1 0 3 0 1 0 0 0 5

Draw 7[edit]Edit

Monday, February 20, 1:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Galusha) 0 1 0 1 0 1 1 0 2 0 6
 New Brunswick (Atkinson)  1 0 2 0 1 0 0 3 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith-Dacey) 1 0 2 1 0 1 0 2 3 X 10
 Quebec (Larouche)  0 2 0 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 X 5
 Manitoba (Jones)  2 0 3 0 0 1 0 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Dolan)  0 1 0 1 0 2 0 1 2 1 8
 Saskatchewan (Englot) 0 0 2 0 1 0 4 0 0 0 7

Draw 8[edit]Edit

Monday, February 20, 7:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith-Dacey)  2 1 0 1 0 0 2 0 0 2 8
 British Columbia (Scott) 0 0 3 0 2 0 0 2 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Jones)  1 0 0 0 0 0 0 2 0 X 3
 Canada (Holland) 0 0 0 0 1 2 1 0 3 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Englot)  2 1 0 2 0 2 3 X X X 10
 Ontario (Horgan) 0 0 1 0 2 0 0 X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Nedohin) 0 1 0 2 0 1 0 0 1 0 5
 New Brunswick (Atkinson)  1 0 1 0 3 0 1 1 0 1 8

Draw 9[edit]Edit

Tuesday, February 21, 8:30 AM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Dolan) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 0 4
 Newfoundland and Labrador (Strong)  0 0 2 2 0 2 0 0 1 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson)  2 0 2 0 1 0 1 0 X X 6
 Saskatchewan (Englot) 0 2 0 2 0 3 0 4 X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Galusha)  1 0 1 0 1 0 2 0 0 X 5
 Quebec (Larouche) 0 2 0 1 0 1 0 1 2 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith-Dacey)  1 0 0 0 0 1 0 1 0 X 3
 Manitoba (Jones) 0 0 0 3 0 0 3 0 2 X 8

Draw 10[edit]Edit

Tuesday, February 21, 1:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Saskatchewan (Englot) 0 2 0 1 1 0 0 1 0 2 0 7
 Manitoba (Jones)  2 0 1 0 0 2 1 0 1 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Nedohin)  1 1 0 1 0 1 0 2 0 1 7
 British Columbia (Scott) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith-Dacey) 0 0 0 2 0 1 0 1 0 X 4
 New Brunswick (Atkinson)  0 2 0 0 3 0 0 0 3 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Horgan)  1 0 0 0 2 0 0 1 0 X 4
 Canada (Holland) 0 1 0 1 0 2 4 0 1 X 9

Draw 11[edit]Edit

Tuesday, February 21, 7:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Quebec (Larouche) 0 0 0 1 0 0 1 0 2 1 3 8
 Canada (Holland)  0 1 1 0 2 0 0 1 0 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Galusha) 0 1 0 1 0 0 0 0 X X 2
 Ontario (Horgan)  1 0 2 0 2 1 1 5 X X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Dolan) 0 1 0 3 0 0 0 1 0 X 5
 Alberta (Nedohin)  2 0 2 0 0 0 2 0 4 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott) 0 1 2 2 0 1 1 0 4 X 11
 Newfoundland and Labrador (Strong)  3 0 0 0 3 0 0 1 0 X 7

Draw 12[edit]Edit

Wednesday, February 22, 8:30 AM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson) 0 0 2 0 2 0 0 1 0 1 6
 Ontario (Horgan)  0 2 0 1 0 0 1 0 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Holland)  1 0 0 0 1 0 0 2 0 2 0 6
 Nova Scotia (Smith-Dacey) 0 2 0 1 0 1 1 0 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Manitoba (Jones)  1 0 1 0 2 0 1 0 0 1 2 8
 British Columbia (Scott) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Englot) 2 0 0 0 1 0 2 0 2 1 8
 Alberta (Nedohin)  0 1 0 2 0 2 0 4 0 0 9

Draw 13[edit]Edit

Wednesday, February 22, 1:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott) 0 1 1 0 3 1 1 0 3 X 10
 Northwest Territories/Yukon (Galusha)  2 0 0 3 0 0 0 1 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Larouche) 1 1 1 0 0 0 0 1 0 2 6
 Alberta (Nedohin)  0 0 0 2 1 1 0 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Horgan) 0 2 1 0 2 1 0 1 0 0 7
 Newfoundland and Labrador (Strong)  1 0 0 0 0 0 2 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Holland)  3 1 2 0 3 0 1 0 X X 10
 Prince Edward Island (Dolan) 0 0 0 2 0 1 0 1 X X 4

Draw 14[edit]Edit

Wednesday, February 22, 7:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Prince Edward Island (Dolan)  0 0 2 0 1 0 1 0 1 1 0 6
 Nova Scotia (Smith-Dacey) 1 1 0 1 0 1 0 2 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong)  2 0 1 3 0 2 0 0 1 X 9
 New Brunswick (Atkinson) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Larouche)  2 0 1 0 2 0 3 0 2 X 10
 Saskatchewan (Englot) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Jones) 0 2 3 1 1 0 1 X X X 8
 Northwest Territories/Yukon (Galusha)  1 0 0 0 0 1 0 X X X 2

Draw 15[edit]Edit

Thursday, February 23, 8:30 AM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Nedohin)  2 1 0 0 2 1 0 4 X X 10
 Newfoundland and Labrador (Strong) 0 0 0 1 0 0 2 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott)  0 1 0 2 2 1 0 1 0 1 8
 Prince Edward Island (Dolan) 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Holland) 0 2 0 0 0 2 1 0 0 0 5
 Northwest Territories/Yukon (Galusha)  1 0 1 1 1 0 0 0 1 2 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Larouche)  2 0 1 1 0 0 1 1 0 1 7
 Ontario (Horgan) 0 2 0 0 0 1 0 0 2 0 5

Draw 16[edit]Edit

Thursday, February 23, 1:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Jones)  1 1 0 2 1 1 0 1 0 X 7
 Quebec (Larouche) 0 0 2 0 0 0 1 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Englot)  2 0 2 0 0 0 0 0 0 X 4
 Northwest Territories/Yukon (Galusha) 0 1 0 1 1 1 1 1 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson)  0 2 0 1 0 0 0 1 0 X 4
 Prince Edward Island (Dolan) 0 0 2 0 1 2 1 0 5 X 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong)  0 2 0 3 2 0 0 2 1 X 10
 Nova Scotia (Smith-Dacey) 2 0 1 0 0 1 1 0 0 X 5

Draw 17[edit]Edit

Thursday, February 23, 7:30 PM

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Holland)  1 0 1 0 0 0 0 3 0 X 5
 Saskatchewan (Englot) 0 1 0 2 1 0 3 0 4 X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Horgan)  1 1 0 0 0 1 0 0 0 X 3
 Manitoba (Jones) 0 0 1 0 1 0 2 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Nedohin) 0 2 0 0 2 0 2 1 0 0 7
 Nova Scotia (Smith-Dacey)  1 0 0 1 0 2 0 0 1 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson)  0 2 0 2 0 1 0 1 0 0 6
 British Columbia (Scott) 1 0 2 0 0 0 1 0 2 1 7

Playoffs[edit]Edit

Page playoff system Semifinal Final
1  Manitoba 5
2  British Columbia 7 2  British Columbia 6
1  Manitoba 5 4  Alberta 7
4  Alberta 6
3  Quebec 4
4  Alberta 7
Bronze Medal Game
3  Quebec 6
1  Manitoba 8

1 vs. 2[edit]Edit

Friday, February 24, 7:30 PM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Jones)  1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 5
 British Columbia (Scott) 0 1 0 2 2 0 0 1 0 1 7
Player Percentages
 Manitoba  British Columbia
Dawn Askin 90% Jacquie Armstrong 80%
Jill Officer 65% Dailene Sivertson 80%
Kaitlyn Lawes 69% Sasha Carter 88%
Jennifer Jones 81% Kelly Scott 86%
Total 76% Total 83%

3 vs. 4[edit]Edit

Saturday, February 25, 11:00 AM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Larouche)  1 0 0 1 0 1 0 1 0 0 4
 Alberta (Nedohin) 0 0 2 0 2 0 0 0 2 1 7
Player Percentages
 Quebec  Alberta
Anne-Marie Filteau 78% Laine Peters 78%
Amélie Blais 75% Jessica Mair 91%
Brenda Nicholls 81% Beth Iskiw 83%
Marie-France Larouche 70% Heather Nedohin 87%
Total 76% Total 85%

Semifinal[edit]Edit

Saturday, February 25, 4:00 PM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Manitoba (Jones)  1 0 0 2 0 0 1 0 0 1 0 5
 Alberta (Nedohin) 0 0 1 0 3 0 0 1 0 0 1 6
Player Percentages
 Manitoba  Alberta
Dawn Askin 90% Laine Peters 92%
Jill Officer 85% Jessica Mair 78%
Kaitlyn Lawes 72% Beth Iskiw 86%
Jennifer Jones 74% Heather Nedohin 90%
Total 80% Total 87%

Bronze Medal Game[edit]Edit

Sunday, February 26, 8:30 AM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Larouche) 0 2 1 1 0 1 0 1 0 0 6
 Manitoba (Jones)  2 0 0 0 1 0 4 0 0 1 8
Player Percentages
 Quebec  Manitoba
Jennifer Clark-Rouire* 94%
Anne-Marie Filteau 90% Dawn Askin 94%
Amélie Blais 85% Jill Officer 92%
Brenda Nicholls 84% Kaitlyn Lawes 95%
Marie-France Larouche 83% Jennifer Jones 84%
Total 87% Total 91%

Jennifer Clark-Rouire played lead rock in ends 1 & 2. Dawn Askin played second stones in ends 1 & 2 and returned to lead stones in end 3. Jill Officer sat out during ends 1 & 2.

Final[edit]Edit

Sunday, February 26, 1:30 PM

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Scott)  1 0 0 0 2 0 1 0 1 1 6
 Alberta (Nedohin) 0 1 1 1 0 3 0 1 0 0 7
Player Percentages
 British Columbia  Alberta
Jacquie Armstrong 83% Laine Peters 85%
Dailene Sivertson 81% Jessica Mair 88%
Sasha Carter 69% Beth Iskiw 93%
Kelly Scott 78% Heather Nedohin 83%
Total 78% Total 87%
2012 Scotties Tournament of Hearts
[1]

Heather Nedohin Canadian Championship title

Top 5 Player percentages[edit]Edit

Leads  %
[2]Dawn Askin 89
[3]Laine Peters 87
[4]Sarah Slywka 86
[5]Stephanie Korab 85
[6]Heather Kalenchuk 84
[7]Jacquie Armstrong 84
[8]Anne-Marie Filteau 84
Seconds  %
[9]Jolene Campbell 87
[10]Jessica Mair 83
[11]Jill Officer 83
[12]Jenna Enge 81
[13]Jillian Babin 79
Thirds  %
[14]Kaitlyn Lawes 85
[15]Beth Iskiw 84
[16]Sasha Carter 84
[17]Lana Vey 82
[18]Brenda Nicholls 81
Skips  %
[19]Jennifer Jones 83
[20]Kelly Scott 79
[21]Amber Holland 78
[22]Heather Nedohin 78
[23]Andrea Kelly 78

Awards[edit]Edit

The awards and all-star teams are as follows:[5][6]

Sandra Schmirler Most Valuable Player Award
Shot of the Week Award
Marj Mitchell Sportsmanship Award
All-Star Teams

First Team

Second Team

Provincial and territorial playdowns[edit]Edit

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.