FANDOM



The 2014 Scotties Tournament of Hearts was held from February 1 to 9 at the Maurice Richard Arena in MontrealQuebec.[1] The defending champion Rachel Homan rink won their second straight title, with Homan becoming the youngest skip to ever win back-to-back championships. The team went undefeated throughout the tournament, with the team never having to even be forced to throw their final rock in any of their games.

ContentsEdit

 [hide*1 Teams

Teams[edit]Edit

Returning as defending champions are the Rachel Homan rink from Ottawa, which will represent Team Canada as a result of winning the 2013 Scotties Tournament of Hearts. None of the other qualified teams have won the Scotties. Perhaps the next most decorated team in the event is 2000 Canadian Junior champion, three-time Canada Cup champion and four-time Grand Slam event winner Stefanie Lawton and her Saskatoon rink. The only other team in the event with a Grand Slam event win is team Manitoba, skipped by Chelsea Carey from Winnipeg, who is playing in her first Scotties. Carey qualified out of a Manitoba provincial which excluded the Jennifer Jones rink who is preparing to represent Canada at the 2014 Winter Olympics. Returning to the Scotties is 11-time Newfoundland and Labrador champion Heather Strong and her rink from St. John's as well as 11-time Prince Edward Island champion Kim Dolan and her Charlottetown rink. Also returning is 2005 Canadian Junior champion Andrea Crawford, from Oromocto, who is representing New Brunswick for the 7th time. 2011 Scotties bronze medalist and 1991 Canadian junior champion Heather Smith (formerly Smith-Dacey) and her team from Halifax is representing Nova Scotia for the 5th time. Allison Ross and her rink from Dollard-Des-Ormeaux is representing the host province of Quebec, and is playing in her fourth Scotties.Val Sweeting and her rink from Edmonton is playing in her second Scotties representing Alberta. Making their Scotties debut is the 2012 British Columbia junior champion Kesa Van Osch rink from Victoria. 2009 Canadian Mixed champion Alli Flaxey (formerly Nimik) is representing her adopted province of Ontario. Her team hails from Listowel, and includes second Lynn Kreviazuk who is the sister of Team Canada second Alison. Finally, representing the Yukon/Northwest Territories is the Sarah Koltun rink from Whitehorse. Koltun is an eight-time territorial junior champion, and her rink is fresh from representing the Yukon at the 2014 Canadian Junior Curling Championships.

The teams are listed as follows:

Team Canada Alberta British Columbia
Ottawa CCOttawa

Skip: Rachel Homan Third: Emma Miskew Second: Alison Kreviazuk Lead: Lisa Weagle Alternate: Stephanie LeDrew

Saville SCEdmonton

Skip: Valerie Sweeting Third: Joanne Courtney Second: Dana Ferguson Lead: Rachelle Pidherny Alternate: Renée Sonnenberg

Victoria CCVictoria

Skip: Kesa Van Osch Third: Stephanie Baier Second: Jessie Sanderson Lead: Carley Sandwith Alternate: Patti Knezevic

Manitoba New Brunswick Newfoundland and Labrador
Fort Rouge CCWinnipeg

Skip: Chelsea Carey Third: Kristy McDonald Second: Kristen Foster Lead: Lindsay Titheridge Alternate: Breanne Meakin

Gage G&CCOromocto

Skip: Andrea Crawford Third: Rebecca Atkinson Second: Danielle Parsons Lead: Jodie deSolla Alternate: Jane Boyle

Bally Haly G&CCSt. John's

Skip: Heather Strong Third: Laura Strong Second: Jessica Cunningham Lead: Kathryn Cooper Alternate: Noelle Thomas-Kennell

Nova Scotia Ontario Prince Edward Island
Mayflower CCHalifax

Skip: Heather Smith Third: Jill Brothers Second: Blisse Joyce Lead: Teri Lake Alternate: Stephanie McVicar

Listowel CCListowel

Skip: Allison Flaxey Third: Katie Cottrill Second: Lynn Kreviazuk Lead: Morgan Court Alternate: Kim Tuck

Charlottetown CCCharlottetown

Skip: Kim Dolan Third: Rebecca Jean MacDonald Second: Sinead Dolan Lead: Michala Robison Alternate: Jackie Reid

Quebec Saskatchewan Yukon/Northwest Territories
Glenmore CCDollard-des-Ormeaux

Skip: Allison Ross Third: Melissa Gannon Second: Brittany O'Rourke Lead: Pamela Nugent Alternate: Lisa Davies

Nutana CCSaskatoon

Skip: Stefanie Lawton Third: Sherry Anderson Second: Sherri Singler Lead: Marliese Kasner Alternate: Dailene Sivertson

Whitehorse CCWhitehorse

Skip: Sarah Koltun Third: Chelsea Duncan Second: Patty Wallingham Lead: Andrea Sinclair Alternate: Lindsay Moldowan

  • For Draws 8 and 9, Patti Knezevic replaced Kesa Van Osch as skip due to Van Osch having a stomach flu. These games are listed with Knezevic being the official skip.

Round Robin Standings[edit]Edit

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Locale Skip W L PF PA Ends

Won

Ends

Lost

Blank

Ends

Stolen

Ends

Shot

Pct.

Canada Rachel Homan 11 0 94 43 49 32 14 17 90%
Manitoba Chelsea Carey 9 2 79 54 48 37 18 13 85%
Saskatchewan Stefanie Lawton 8 3 78 52 44 40 17 7 85%
Alberta Valerie Sweeting 8 3 79 65 49 42 13 13 84%
New Brunswick Andrea Crawford 6 5 59 68 42 41 21 11 80%
British Columbia Kesa Van Osch 6 5 66 62 43 41 21 7 80%
Newfoundland and Labrador Heather Strong 4 7 55 71 40 51 14 6 78%
Nova Scotia Heather Smith 4 7 70 70 42 43 17 13 82%
Prince Edward Island Kim Dolan 3 8 54 78 43 48 16 10 77%
Ontario Allison Flaxey 3 8 64 73 42 49 13 7 82%
Quebec Allison Ross 2 9 51 82 39 47 13 9 75%
Yukon/Northwest Territories Sarah Koltun 2 9 52 81 38 47 13 7 76%

Round Robin Results[edit]Edit

All draw times are listed in Eastern Standard Time (UTC−5).[2]

Draw 1[edit]Edit

Saturday, February 1, 2:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nova Scotia (Smith)  1 0 0 0 1 0 2 1 0 0 5
 Newfoundland and Labrador (Strong) 0 3 0 2 0 1 0 0 1 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Crawford)  0 1 0 0 1 1 3 0 X X 6
Quebec (Ross) 0 0 0 0 0 0 0 1 X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 British Columbia (Van Osch) 0 1 0 0 0 0 2 1 0 0 3 7
Prince Edward Island (Dolan)  2 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Yukon/Northwest Territories (Koltun)  0 2 0 1 1 0 1 0 0 X 5
 Alberta (Sweeting) 0 0 1 0 0 2 0 1 3 X 7

Draw 2[edit]Edit

Saturday, February 1, 7:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Alberta (Sweeting)  2 0 0 0 2 0 1 0 1 0 2 8
British Columbia (Van Osch) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 2 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 1 2 0 0 1 0 4 X X 8
Manitoba (Carey)  0 0 0 0 1 0 2 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Quebec (Ross) 0 1 0 0 1 1 0 0 1 0 4
 Newfoundland and Labrador (Strong)  1 0 0 1 0 0 1 0 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ontario (Flaxey)  0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 6
 Saskatchewan (Lawton) 0 0 2 0 3 0 1 0 2 0 8

Draw 3[edit]Edit

Sunday, February 2, 9:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carey) 0 0 1 0 0 0 1 1 0 2 5
Saskatchewan (Lawton)  0 0 0 0 0 3 0 0 1 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Prince Edward Island (Dolan) 0 0 1 0 0 1 1 0 X X 3
 Yukon/Northwest Territories (Koltun)  0 2 0 2 1 0 0 5 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan)  0 1 3 3 0 1 1 0 X X 9
Ontario (Flaxey) 0 0 0 0 1 0 0 2 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith)  0 1 0 2 4 5 0 0 X X 12
New Brunswick (Crawford) 0 0 1 0 0 0 0 1 X X 2

Draw 4[edit]Edit

Sunday, February 2, 2:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Quebec (Ross) 0 3 0 1 0 1 0 0 1 X 6
 Canada (Homan)  3 0 3 0 2 0 0 1 0 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Ontario (Flaxey) 0 0 1 0 1 0 3 0 0 2 1 8
Newfoundland and Labrador (Strong)  0 2 0 1 0 1 0 1 2 0 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Lawton)  0 0 1 0 2 0 1 0 2 2 8
Alberta (Sweeting) 0 0 0 3 0 2 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carey) 0 1 0 1 0 1 0 3 0 1 7
British Columbia (Van Osch)  1 0 2 0 1 0 1 0 1 0 6

Draw 5[edit]Edit

Sunday, February 2, 7:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong)  1 0 2 0 0 1 1 1 0 0 6
Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 1 0 0 2 0 0 0 1 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Sweeting) 0 0 0 0 0 3 1 0 1 0 5
Nova Scotia (Smith)  0 0 0 1 1 0 0 1 0 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 New Brunswick (Crawford)  0 1 0 0 0 1 0 1 0 0 1 4
British Columbia (Van Osch) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Prince Edward Island (Dolan)  1 0 0 2 1 1 0 0 0 1 1 7
Quebec (Ross) 0 1 1 0 0 0 1 1 2 0 0 6

Draw 6[edit]Edit

Monday, February 3, 2:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Dolan) 0 1 1 0 3 0 1 0 0 1 7
Ontario (Flaxey)  0 0 0 1 0 2 0 1 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
New Brunswick (Crawford) 0 0 0 0 0 2 1 0 X X 3
 Saskatchewan (Lawton)  0 1 4 0 3 0 0 1 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carey) 0 0 2 0 0 0 1 0 4 X 7
Nova Scotia (Smith)  0 2 0 1 0 0 0 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan)  0 0 3 1 1 0 4 0 X X 9
Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 1 0 0 0 1 0 1 X X 3

Draw 7[edit]Edit

Monday, February 3, 7:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
New Brunswick (Crawford) 0 2 0 1 0 0 2 0 0 3 0 8
 Alberta (Sweeting)  2 0 1 0 0 1 0 2 2 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Strong)  0 2 0 1 0 1 0 0 0 2 6
Prince Edward Island (Dolan) 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Yukon/Northwest Territories (Koltun)  0 0 1 0 2 0 0 0 X X 3
 Quebec (Ross) 1 1 0 1 0 0 4 2 X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Van Osch)  0 2 1 0 0 0 2 3 0 1 9
Nova Scotia (Smith) 1 0 0 1 1 3 0 0 2 0 8

Draw 8[edit]Edit

Tuesday, February 4, 9:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Lawton) 0 1 0 2 2 0 1 0 2 X 8
Quebec (Ross)  1 0 1 0 0 1 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Knezevic)  1 2 0 0 2 0 2 0 X X 7
Ontario (Flaxey) 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alberta (Sweeting)  1 0 1 0 1 0 2 0 X X 5
 Canada (Homan) 0 2 0 5 0 2 0 1 X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Newfoundland and Labrador (Strong)  0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
 Manitoba (Carey) 0 1 0 1 0 1 0 1 1 X 5

Draw 9[edit]Edit

Tuesday, February 4, 2:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 2 0 1 0 0 2 0 2 0 7
 British Columbia (Knezevic)  1 0 2 0 0 1 0 2 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith) 0 0 2 0 3 1 0 2 2 X 10
Quebec (Ross)  0 1 0 3 0 0 1 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Newfoundland and Labrador (Strong) 0 0 0 0 1 0 0 3 1 1 6
 New Brunswick (Crawford)  0 1 1 2 0 3 1 0 0 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Sweeting)  0 2 1 2 0 2 0 1 0 X 8
Prince Edward Island (Dolan) 0 0 0 0 1 0 2 0 2 X 5

Draw 10[edit]Edit

Tuesday, February 4, 7:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan)  1 0 1 2 0 3 3 0 X X 10
Nova Scotia (Smith) 0 0 0 0 2 0 0 1 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carey)  0 1 0 2 3 0 4 0 X X 10
Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 0 1 0 0 1 0 2 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Prince Edward Island (Dolan)  0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
 Saskatchewan (Lawton) 0 0 1 0 3 0 2 0 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Crawford) 0 0 1 0 1 1 0 0 3 1 7
Ontario (Flaxey)  0 1 0 2 0 0 0 1 0 0 4

Draw 11[edit]Edit

Wednesday, February 5, 9:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Sweeting)  2 1 0 0 3 2 1 0 X X 9
Newfoundland and Labrador (Strong) 0 0 0 2 0 0 0 3 X X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Prince Edward Island (Dolan) 0 0 1 0 2 0 1 0 2 0 6
 New Brunswick (Crawford)  1 1 0 1 0 1 0 2 0 3 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Smith)  1 0 2 0 1 0 0 0 3 X 7
Yukon/Northwest Territories (Duncan) 0 1 0 0 0 1 1 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Quebec (Ross)  1 0 0 0 1 1 0 0 2 0 5
 British Columbia (Van Osch) 0 0 1 2 0 0 0 2 0 1 6

Draw 12[edit]Edit

Wednesday, February 5, 2:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Quebec (Ross) 0 1 0 0 0 0 2 0 X X 3
 Manitoba (Carey)  3 0 3 4 1 1 0 3 X X 15
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan)  0 2 0 0 0 2 0 3 0 X 7
British Columbia (Van Osch) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Flaxey) 0 0 2 0 2 1 0 1 0 1 7
Alberta (Sweeting)  0 1 0 1 0 0 1 0 2 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Lawton) 1 0 0 2 2 0 1 0 1 X 7
Newfoundland and Labrador (Strong)  0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3

Draw 13[edit]Edit

Wednesday, February 5, 7:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Flaxey)  2 3 0 2 1 2 0 2 X X 12
Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Lawton)  2 0 0 2 0 0 2 0 2 X 8
Nova Scotia (Smith) 0 1 0 0 2 2 0 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
New Brunswick (Crawford) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4
 Manitoba (Carey)  1 0 2 0 0 0 1 1 0 3 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Prince Edward Island (Dolan) 0 0 1 0 0 0 2 1 0 X 4
 Canada (Homan)  1 3 0 1 0 3 0 0 1 X 9

Draw 14[edit]Edit

Thursday, February 6, 9:00 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Quebec (Ross) 0 0 0 1 0 1 0 1 X X 3
 Alberta (Sweeting)  2 3 2 0 2 0 1 0 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Van Osch)  0 0 1 2 0 0 3 0 1 X 7
Newfoundland and Labrador (Strong) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 X 3

Draw 15[edit]Edit

Thursday, February 6, 2:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nova Scotia (Smith) 0 0 1 0 1 0 3 0 0 0 5
 Prince Edward Island (Dolan)  2 1 0 1 0 1 0 1 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Ontario (Flaxey)  0 0 2 0 0 3 0 2 0 1 0 8
 Manitoba (Carey) 1 0 0 1 1 0 2 0 3 0 1 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Saskatchewan (Lawton)  0 3 0 1 0 1 0 0 1 0 6
 Canada (Homan) 0 0 2 0 1 0 2 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 0 0 1 0 1 0 1 1 0 4
 New Brunswick (Crawford)  1 0 0 0 2 0 1 0 0 1 5

Draw 16[edit]Edit

Thursday, February 6, 7:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
British Columbia (Van Osch) 0 1 0 1 0 0 0 2 X X 4
 Saskatchewan (Lawton)  0 0 2 0 1 3 2 0 X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Newfoundland and Labrador (Strong)  0 1 0 2 0 0 1 0 0 X 4
 Canada (Homan) 3 0 1 0 1 2 0 1 1 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ross)  0 0 2 1 0 1 0 0 1 X 5
Ontario (Flaxey) 0 0 0 0 2 0 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Manitoba (Carey)  0 0 1 1 0 1 0 1 0 0 4
 Alberta (Sweeting) 0 1 0 0 1 0 1 0 3 1 7

Draw 17[edit]Edit

Friday, February 7, 9:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 0 1 0 0 2 1 0 3 X 7
New Brunswick (Crawford)  0 0 0 0 2 0 0 1 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Koltun) 0 0 1 0 1 1 0 2 0 1 6
Saskatchewan (Lawton)  0 3 0 1 0 0 1 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carey)  1 0 0 0 2 0 0 1 0 2 6
Prince Edward Island (Dolan) 0 0 0 2 0 1 0 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ontario (Flaxey) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 2 6
 Nova Scotia (Smith)  0 1 0 1 2 0 2 1 0 0 7

Playoffs[edit]Edit

Page playoff system Semifinal Final
1  Canada 5
2 Manitoba 4 1  Canada 8
2 Manitoba 5 4 Alberta 6
4  Alberta 6
3 Saskatchewan 7
4  Alberta 8
Bronze Medal Game
3 Saskatchewan 3
2  Manitoba 7

1 vs. 2[edit]Edit

Friday, February 7, 7:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan)  0 3 0 0 0 0 1 0 0 1 5
Manitoba (Carey) 0 0 0 1 1 1 0 1 0 0 4
Player Percentages
 Canada  Manitoba
Lisa Weagle 96% Lindsay Titheridge 90%
Alison Kreviazuk 91% Kristen Foster 85%
Emma Miskew 84% Kristy McDonald 93%
Rachel Homan 87% Chelsea Carey 90%
Total 90% Total 89%

3 vs. 4[edit]Edit

Saturday, February 8, 11:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Saskatchewan (Lawton)  1 0 0 1 1 0 0 0 2 2 7
 Alberta (Sweeting) 0 1 0 0 0 2 2 3 0 0 8
Player Percentages
 Saskatchewan  Alberta
Marliese Kasner 93% Rachelle Pidherny 89%
Sherri Singler 89% Dana Ferguson 90%
Sherry Anderson 90% Joanne Courtney 80%
Stefanie Lawton 81% Valerie Sweeting 81%
Total 88% Total 85%

Semifinal[edit]Edit

Saturday, February 8, 4:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Manitoba (Carey)  0 1 0 1 0 0 0 2 0 1 0 5
 Alberta (Sweeting) 0 0 1 0 0 2 1 0 1 0 1 6
Player Percentages
 Manitoba  Alberta
Lindsay Titheridge 86% Rachelle Pidherry 92%
Kristen Foster 84% Dana Ferguson 83%
Kristy McDonald 77% Joanne Courtney 84%
Chelsea Carey 85% Valerie Sweeting 89%
Total 83% Total 87%

Bronze Medal Game[edit]Edit

Sunday, February 9, 2:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Saskatchewan (Lawton) 0 0 0 2 0 1 0 0 0 0 3
 Manitoba (Carey)  0 1 0 0 1 0 0 2 0 3 7
Player Percentages
 Saskatchewan  Manitoba
Marliese Kasner 90% Lindsay Titheridge 89%
Sherri Singler 76% Kristen Foster 80%
Sherry Anderson 83% Kristy McDonald 69%
Stefanie Lawton 81% Chelsea Carey 88%
Total 83% Total 81%

Final[edit]Edit

Sunday, February 9, 7:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan)  0 3 0 2 0 1 0 2 0 X 8
Alberta (Sweeting) 0 0 2 0 1 0 2 0 1 X 6
Player Percentages
 Canada  Alberta
Lisa Weagle 86% Rachelle Pidherny 95%
Alison Kreviazuk 76% Dana Ferguson 76%
Emma Miskew 85% Joanne Courtney 83%
Rachel Homan 89% Valerie Sweeting 71%
Total 84% Total 81%

Statistics[edit]Edit

Top 5 player percentages[edit]Edit

After Draw 17

Leads  %
[1]

Teri Lake

90
[2]

Morgan Court

89
[3]

Lisa Weagle

88
[4]

Lindsay Titheridge

88
[5]

Rachel Pidherny

88
Seconds  %
[6]

Alison Kreviazuk

90
[7]

Sherri Singler

88
[8]

Jessie Sanderson

85
[9]

Dana Ferguson

84
[10]

Kristen Foster

84
Thirds  %
[11]

Emma Miskew

91
[12]

Sherry Anderson

85
[13]

Joanne Courtney

83
[14]

Katie Cottrill

82
[15]

Kristy McDonald

82
Skips  %
[16]

Rachel Homan

90
[17]

Chelsea Carey

85
[18]

Stefanie Lawton

84
[19]

Valerie Sweeting

82
[20]

Heather Smith

78

Perfect games[edit]Edit

Player Team Position Shots Opponent
Stefanie Lawton Saskatchewan Skip 18 Quebec
Rachel Homan Canada Skip 18 Newfoundland and Labrador
Teri Lake Nova Scotia Lead 16 Ontario

Awards[edit]Edit

The awards and all-star teams are as follows:

All-Star Teams[3]

First Team

Second Team

Marj Mitchell Sportsmanship Award[3]
Joan Mead Builder Award
Linda Moore, colour commentator for TSN
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.